کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی در دماوند

همه ما این را می دانیم که زمین و ملک یکی از بهترین و مطمئن ترین سرمایه ها برای مردم دماوند می باشد. بطوری که حتی امروزه از ارزش آن کاسته نشده است بلکه بیشتر نیز مورد توجه واقع شده است. در گذشته ساکنین دماوند برای حفظ امنیت و آرامش، اراضی تحت تملک خود را توسط حصار یا سنگ چین جدا می نمودند..

این کار در وهله اول موجب تثبیت حدود زمین های دماوند می شد و همچنین از ورود حیوانات وحشی و … به مزارع و اراضی جلوگیری می شد. امروزه برای حفظ حریم خصوصی با پیشرفت تکنولوژی و علوم مختلف میتوان از شیوه های نوین بهره لازم را بعل آورد. مخصوصاً در سالهای اخیر در زمینه ثبت ملک داخل کشور شاهد تحولاتی بوده ایم.

 

وظایف کارشناس رسمی امور ثبتی در دماوند:

تشخیص اراضی بایر، دایر و موات در دماوند

تفکیک، افراز و تجمیع در دماوند

رسیدگی و بررسی صحت جریان ثبتی در دماوند

تشخیص مستندات در دماوند

تشخیص اراضی بایر، دایر و موات در دماوند

ارزیابی اموال غیر منقول در دماوند

جانمائی پلاک ثبتی بر روی نقشه ها، تصاویر هوائی یا ماهواره ای و همینطور میخکوبی بر روی زمین در دماوند

تطبیق حدود و ثغور و مشخصات ثبتی مندرج در سند با وضع موجود در دماوند

بخش قابل توجهی در محاکم قضائی مربوط به پرونده های املاک دماوند، است. ارزیابی املاک موضوع مواد 147 و 148 قانون ثبت رسیدگی و تشخیص صحت انجام تشریفات افراز و تفکیک املاک می باشد.

 

تخصص کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی در دماوند:

کارشناسان رسمی خبره دادگستری در زمینه حل پرونده های امور ثبتی به کمک قضات می آیند و آن ها را در این مسیر راهنمایی می کنند. در زمینه املاک و اراضی کارشناس رسمی امور ثبتی توانایی حل پرونده های قضایی را به شکل کاملا دقیق دارند.

مثلاً فردی در دماوند مدعی شده که ملک مجاور یک متر وارد زمین من شده و اصطلاحا به حدود زمین تجاوز کرده. زمانیکه چنین مشکلی پیش بیاید افراد می توانند از یک کارشناس مرض الطرفین استفاده کنند، مسیر مشخص می باشد.

در غیر اینصورت فرد شاکی بعنوان محکوم له به دادگاه حقوقی محل مراجعه و طرح دعوی می نماید. با توجه به تخصصی بودن موضوع، قاضی محترم دستور ارجاع به کارشناس دادگستری دارای صلاحیت ثبتی را خواهد داد.

کارشناس با مراجعه به دادگاه و مطالعه محتویات پرونده، به اظهارات طرفین دعوی نیز توجه میکند. در انتهای این پرونده کارشناس با بررسی سوابق ثبتی ملک مورد تنازع و املاک مجاور نظریه خود را به دادگاه ابلاغ می نماید.

زمانیکی شخصی در دماوند از این پرونده به نظریه کارشناس اعتراضی داشته باشد، در صورت صلاحدید قاضی، کار مجدداً به هیئت 3 نفره ارجاع  می گردد.

زمانیکه اعتراضات حل نشود، به همین ترتیب به کارشناسان هیئتی ارجاع داده می گردد. تعیین اینکه اعتراضات و ارجاع به هیئت کارشناسی تا کجا ادامه داشته باشد در صلاحیت دادگاه است.

 

تعیین موقعیت ملک در دماوند

با توجه به اهمیت روزافزون املاک و اراضی در دماوند، تعیین موقعیت املاک و اندازه گیری حدود و ثغور، جهت جلوگیری از هر گونه تجاوز و تعدی به مجاورین بسیار حائز اهمیت می باشد.

از حدوداً یک دهه قبل، تمامی اسناد مالکیت صادره از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک، بصورت دفترچه ای بود که نام آن هاعرفاً اسناد منگوله دار است.

در این اسناد، مشخصات پلاک ثبتی و حدود و ثغور و حقوق متصوره و نام مالک دماوند ثبت می شود. لازم به ذکر است که مشخص نبودن موقعیت دقیق ملک بزرگترین ایراد این اسناد و مدارک می باشد. تنها کارشناسان اداره ثبت این توانایی را دارد که با داشتن پلاک ثبتی اصلی و فرعی جانمائی را انجام دهند.اما با پیشرفت علم نقشه برداری و ثبتی، اداره کاداستر که زیر مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک است پا به عرصه ثبت گذاشت . هدف از تشکیل این اداره، تهیه نقشه های ثبتی از تمام کشور و همینطور تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ می باشد.

اسناد تک برگ دارای یک ویژگی بسیار قابل توجهی هستند، و آن وجود شـناسـه ای به نـام جام در پائین سمت راسـت سـند تک برگ است.

این شناسه دارای مختصات مولفه X در سیستم مختصات   (یو تی ام)UTM و سپس مولفه Y و در انتها نیز شماره زون است.

با داشـتـن ایـن شـناسـه، بـسـادگـی می تـوان مـوقـعـیـت مــلـک را بر روی تـصـاویـر مـاهـواره ای تشخیص داد.

 

دلیل اهمیت کار کارشناس رسمی امور ثبتی در دماوند چه چیزی است؟

کار کارشناس امور ثبتی با املاک و دارایی های غیر منقول در دماوند می باشد.

کارشناس امور ثبتی با تعیین حدود مساحت و تطبیق ارزش ملک حقوق مالک یا ماکین را به صورت قانونی مشخص می نمایند.

در صورت مواجه با اختلافات مبتنی بر اضافه مساحت ملک در سند مشکل و علت به وجود آمدن آن را بررسی کرده و حق و حقوق شخص را بازمیگرداند