مقدمه:

 

همان گونه که همه ما آگاهی لازم را داریم، یکی از پرزحمت ترین و حساس ترین حوزه های کاری مهندسی عمران، کار نقشه برداری زمین می باشد که نیازمند مهارت و توانایی خاصی در این حوزه است. نقشه‌برداری زمین دارای دو مرحله است:

  1. اندازه گیری یا محاسبه: در این مرحله به منظور دست یابی به داده های لازم در راستای نتایج کار در مرحله دوم از دستگاه‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می شود.
  2. ارائه نتایج کار: این مرحله به صورتهای آنالوگ (نقشه، مقاطع طولی و عرضی و…) و یا رقمی (مانند جدول‌ها، مدل‌های رقمی زمین) ارائه می‌گردد.

 

 

نقشه برداری زمین ورامین:

 

هدف ما از گردآوری این مقاله آشنایی شما با نقشه برداری زمین بوده است. در پایان این مقاله شما با نقشه برداری زمین آشنا می شوید و همچنین اگر می خواهید از درآمد این حرفه آگاهی لازم را پیدا کنید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

نقشه برداری زمین یعنی ورامین جمع آوری اطلاعات زمینی با هدف تهیه نقشه برای کاربران مختلف

در واقع نقشه برداری زمین در فعالیتهای عمرانی نظیر احداث راهها ، خطوط انتقال نیرو و آب ، احداث تونل و مترو و مواردی از این قبیل کارایی دارد.

 

اهداف نقشه برداری زمین ورامین:

 

بطور کلی نقشه ها با دو هدف تک منظوره و یا چندمنظوره طراحی می شوند.

  1.  نقشه های چندمنظوره در راستای اهداف مختلف و برای کاربران در ورامین طراحی میشود . برای نمونه نقشه های توپوگرافی و یا داده ها از این قبیل نقشه ها بشمار می روند.
  2.  نقشه های تک منظوره برای انجام کارهای خاصی تهیه می گردد مثلاً نقشه توزیع جمعیت ورامین ، نقشه های آماری ورامین ، نقشه های خاک شناسی ورامین و

 

طبقه بندی انواع نقشه ها:

 

  1. نقشه های عکسی (عکس نقشه – اورتو فتو): در این نقشه عکس ها خود عوارض تصویر شده اند همچنین در نقشه عکسی خود کوه و یا دره به نمایش گذاشته می شود و این امکان وجود دارد که عکس را تفسیر کنیم .یکی از فواید بسیار زیاد این نقشه این است که در نقشه عکسی تولید سریعتر از نقشه های خطی و سنتی صورت می گیرد. از سوی دیگر مضراتی نیز دارد به طور مثال عکس ها ممکن است برای کاربران غیرمتخصص قابل تفسیر شدن نباشد مثلاً کاربر از روی نقشه عکسی نوع پوشش گیاهی و یا کاربری زمین ورامین را کاملاً تشخیص نمی دهد و از مضرات دیگر آن پنهان شدن برخی از عوارض در زیر ابرها و یا سایه در عکس است یعنی امکان دارد یک عارضه در سایه ابر و یا در سایه ساختمانی بلند قرار گرفته شود که در آن صورت روی عکس چیزی مشاهده نخواهد شد.
  2. نقشه های خطی: در نقشه خطی عوارض به شکل سمبل ‌هایی همراه با نوشته ها جهت بیان خصوصیات آن ها استفاده می شوند و همچنین در نقشه های خطی برای نمایش ارتفاعات ورامین از منحنی های میزان استفاده می شود.
  3. نقشه با استفاده از تصاویر ماهواره ای ورامین

 

کار مهندس نقشه بردار زمین ورامین چیست؟


مهندس نقشه بردار زمین در واقع موقعیت مکانی ساختمان را نسبت به زمین طراحی می نماید و وظیفه ای در مورد طراحی فضای داخلی ساختمان ندارد زیرا طراحی فضای داخلی ساختمان بر عهده مهندس نقشه کش می باشد. نقشه بردار زمین باید از دانش ریاضی و فیزیک بسیار خوبی برخوردار باشد تا بتواند محاسبات سنگین ریاضی را انجام دهد چون اولین قدم در تهیه نقشه برداری زمین، یافتن مختصات زمینی آن مکان می باشد.

در واقع توانایی ها و مهارت های مورد نیاز برای انجام فعالیت های نقشه برداری زمین را باید داشته باشد. از آنجایی که نقشه برداری زمین از شاخه های سخت رشته عمران بشمار می رود، شخص مهندس این رشته ب

اید سواد و دانش ریاضی و فیزیک بالایی داشته باشد
تمام مهندسین هنگام انجام کار نقشه برداری زمین باید از توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات اقتصادی را برای کم کردن هزینه های ساخت و ساز برخوردار باشند تا مجموعه با خطر و ضرر و مالی و کسری بودجه روبه رو نگردد.

مهارت کار با برنامه ها و نرم افزارهای تخصصی رشته خود را داشته باشد تا بتواند به موفقیت لازم دست یابد. نرم افزارهای مهم این رشته Civil3D و ArcGIS می باشد. همچنین متخصص نقشه برداری زمین باید توانایی برنامه نویسی با زبان های MATLAB ، SQL و C++ را داشته باشد.

با توجه به مطالب گفته شده برای نقشه برداری زمین و ساختمان و همچنین ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان این رشته، باید شرکت هایی در سراسر کشور با عنوان شرکت نقشه برداری تاسیس شود.