☑️ هزینه تهیه نقشه شمیم 

 

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه کاداستری که معمولا برای یک منطقه ملکی گرفته می شود، نقشه utm نامیده می شود. نقشه یو تی ام  (Universal Transverse Mercator)بر اساس مختصات نقشه برداری جهانی طراحی شده است و مختصات هر نقطه از زمین را نشان می دهد. نقشه یو تی ام UTM یک سیستم شبکه مختصات صفحه ای است که برای نشان دادن مختصات نقاط روی زمین طراحی شده است.

 

هزینه تهیه نقشه شمیم سند تک برگ

 

🗺️ نقشه شمیم ​​چیست؟

نقشه شمیم همان نقشه یو تی ام است که با استفاده از سامانه شمیم ​​اداره ثبت ثبت شده است. نقشه UTM شمیم در کارهای ثبتی از جمله برآورد مساحت یا متراژ، برآورد ابعاد دقیق ملک، تعیین نقاط مهم ملک، شکستگی های ملک، محل درختان و همچنین تعیین همسایگی ملک بسیار اهمیت دارد.

 

 هزینه تهیه نقشه شمیم

تعیین هزینه تهیه نقشه یو تی ام UTM شمیم مستلزم بررسی دقیق ملک و نقشه برداری از ملک است، بنابراین متقاضیان باید قبل از شروع نقشه برداری، هزینه پیش پرداخت نقشه یو.تی.ام را پرداخت کنند تا مکان دقیق ملک مشخص شود.

 

اهمیت و کاربرد نقشه یو تی ام

اهمیت و کاربرد نقشه UTM بسیار زیاد است و موارد زیر به کاربرد نقشه یو تی ام می پردازد:

🔼تعیین مشخصات انجام امور ثبتی ملک با موقعیت مکانی ملک

🔼اثبات پلاک ملک مورد نظر

🔼محاسبه دقیق مساحت تا حد سانتی متر مربع

🔼عدم تفاوت پلاک ملک مورد نظر و سایر املاک دیگر

🔼کاهش اختلافات ملکی با تشخیص پلاک ثبتی

🔼سهولت تطبیق املاک

🔼تحقیق در مورد وضعیت موقعیت ملک

 

🧾 مدارک لازم برای تهیه نقشه UTM 

افراد دارای شرایط لازم برای تهیه نقشه یو تی ام شمیم (UTM) عبارتند از:

 

👨‍💻 کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی

👨‍💻 کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری

👨‍💻 مهندس نقشه بردار با تایید سازمان نظام مهندسی

👨‍💻 مهندس نقشه بردار با تایید نظام کاردانی

 

پرداخت هزینه نقشه یو تی ام شمیم  

هزینه نقشه UTM یو تی ام شمیم بر اساس مساحت ملک واقع در منطقه تعیین می شود. هزینه تهیه نقشه یو تی ام UTM با توجه به وضعیت ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می شود. کارشناسان رسمی پیمایش یو تی ام که دارای مهر کارشناس رسمی دادگستری هستند خدمات گسترده ای در زمینه نقشه برداری یو تی ام ارائه می دهند و با ارائه خدمات گسترده در این زمینه و اطمینان از کیفیت پروژه، به اختلافات ملکی با دقت رسیدگی می کنند و فرم تایید شده توسط ادارات خدمات را ارائه می دهند.

 

نقشه UTM (یو تی ام) یا نقشه شمیم سند تگ برگ

نقشه UTM سند تک برگ به نقشه ای اطلاق می شود که در آن مختصات جغرافیایی دقیق ملک مشخص شده و تمامی اندازه گیری ها با استفاده از دوربین های نقشه برداری پیشرفته انجام می شود.

 

بررسی کاربردهای نقشه یو تی ام:

با این اسناد می توان املاک دارای سند قولنامه ای، بتچاقی، دفترچه و غیره را به سند تک برگ تبدیل کرد.

✖ معتبرترین سند قانونی، سند تگ برگ است ✖

در حال حاضر سند تک برگ بیشترین اعتبار را در مراجع قانونی دارد. به این ترتیب مراجعه به دفاتر مهندسی برای تهیه نقشه یو تی ام سند تک برگ بسیار بیشتر از قبل است. نقشه UTM یک سند تک برگ شامل مختصات مکانی ملک است و هر ملک دارای مختصات مشخصی است. به این ترتیب امکان ثبت دو سند برای یک ملک از بین می رود.

اگر به دنبال مشکلات کمتری هستید، حتما نقشه UTM را در نظر بگیرید.

این سیستم به ایجاد مشکلات کمتر در معاملات ملکی برای افرادی که تجربه زیادی در این زمینه ندارند کمک می کند. نقشه UTM سند تک برگ را می توان یکی از بهترین راه حل های پیشگیری از کلاهبرداری در نظر گرفت. زیرا در این صورت فقط یک سند به نام شخص خاصی به ملک صادر می شود.

 

هزینه تهیه نقشه شمیم

 

🧐 از چه روش هایی می توان برای تهیه نقشه یو تی ام تک برگ استفاده کرد؟

سه روش مختلف برای تهیه نقشه یو تی ام شمیم برای سند تک برگ استفاده می شود. از بین این سه روش با توجه به انتخاب مالک و همچنین تجربه و نظر کارشناس نقشه برداری از یک روش برای تهیه نقشه utm برای سند تک برگ استفاده می شود. در ادامه این سه روش ارائه می شود تا همه با آنها آشنا شوند.

 

1. دوربین نقشه برداری برای نقشه UTM

دوربین های نقشه برداری توتال استیشن ابزار نقشه کشی برای این روش هستند. در این روش ابتدا بررسی با یک دستگاه توتال استیشن انجام می شود و سپس با استفاده از نقشه های 1:2000 سازمان نقشه برداری در سیستم مختصات UTM جانمایی می شود. پس از نقشه برداری با این دوربین نقشه برداری، نرم افزار خاصی مورد نیاز است تا بتوان موقعیت نقشه را در مقیاس های 1:2000 تعیین کرد.

 

2. استفاده از GPS دو فرکانسه

معمولا این جی پی اس به شمیم ​​متصل است و نقشه بردار به راحتی می تواند وضعیت ملک را مشخص کند. در این روش چهار گوشه مشخصه با استفاده از GPS دو فرکانس جمع آوری می شود. پس از گرفتن چهار گوشه ملک با استفاده از برنامه مخصوص، نقشه های مربوط به ابعاد و اندازه ملک مشخص می شود. پس از آن، نقشه یو تی ام سند تک برگ ترسیم می شود. بهتر است نقشه UTM سند تک برگ توسط مهندس عضو نظام مهندسی تهیه شود تا از مهر و امضای صحیح آن استفاده شود.

 

3. ترکیب روش استفاده از دوربین و جی پی اس دو فرکانسه

معمولا این روش کار را نسبت به دو روش قبلی دقیق تر می کند. معمولاً در جاهایی که شکستگی زیاد است و درختان زیادی در منطقه وجود دارد، این روش بسیار مفید خواهد بود. ادغام دوربین توتال استیشن و سیستم موقعیت یابی جی پی اس (gps) چند فرکانسی کار را برای نقشه بردار بسیار آسان می کند و از طرفی کیفیت و دقت نقشه افزایش می یابد.

 

نقشه UTM یا نقشه شمیم:

در واقع این دو فعل و عبارت یکسان هستند. نکات ملکی در سامانه شمیم ​​مرتبط با سازمان ثبت اسناد و املاک برای دقت بیشتر باید قبل از ترسیم مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

 

چه عواملی هزینه نقشه UTM یا نقشه شمیم ​​را تعیین می کند؟

عوامل زیادی بر هزینه نقشه های انواع نقشه یو تی ام (UTM) تأثیر می گذارند که ممکن است برخی از افراد از آنها آگاه نباشند. بنابراین این عوامل در این قسمت به طور کامل بررسی می شوند.

 

تعیین کننده ترین عامل: متراژ ملک

اولین عامل تأثیرگذار در هزینه نقشه UTM متراژ ملک است. هزینه به ازای هر متر مربع ضرب در کل مساحت محاسبه می شود. بنابراین، هر چه ملک بزرگتر باشد، هزینه نقشه UTM بیشتر است.

✖ کاربری ملک باعث می شود نقشه UTM ارزان یا گران تر شود ✖

نوع کاربری ملک یکی دیگر از عوامل مقرون به صرفه برای نقشه UTM است. نقشه یو تی ام سند تک برگ برای املاک تجاری و مسکونی متفاوت است. همچنین تهیه نقشه یو تی ام UTM برای زمین های کشاورزی کمتر از املاک تجاری و مسکونی است. به این ترتیب نوع کاربری ملک بسیار مهم است و تاثیر بسزایی در هزینه نقشه یو تی ام دارد.

اگر دسترسی خوبی به ملک شما وجود نداشته باشد، هزینه شما بیشتر خواهد بود چه ملک در شهر باشد و چه در روستا و همچنین املاک واقع در دشت و کویر، همه املاک با قیمت مشخصی تعیین نمی شوند. معمولاً هر چه دسترسی به ملک دشوارتر باشد، هزینه نقشه یو تی ام شمیم بیشتر می شود.

به طور کلی نقشه برداری یو تی ام UTM برای اخذ اسناد مالکیت و مواد 147 و 148 موضوع حساسی است و دقت بالایی می طلبد. به همین دلیل تجهیزات نقشه برداری نیاز دارند به روز رسانی شوند پس در هنگام سفارش این کار مراقب قیمت های بسیار پایین باشید زیرا در نهایت خودتان با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

 

نقشه زمین کشاورزی چگونه تهیه می شود؟

تیم پیمایش یو تی ام آماده جمع آوری این نوع نقشه ها با حداقل هزینه است.