مزایای سامانه شمیم شهریار

 

هدف سامانه تهیه نقشه برداری شمیم شهریار تثبیت موقعیت املاک شهریار در کاداستربه صورت دقیق تر و صحیح تر می باشد. و باعث جلوگیری از تداخل و تعارض املاک می شود. و در عمل استقرار پلاک های ثبتی در موقعیت جهانی صحیح تر میشود. و سامانه تهیه نقشه شمیم جامع املاک و کاداستر دقیق تر، مطمئن تر و جامع ترخواهد بود. و نقش مهمی در اجرای بهینه قانون کاداستر و حد نگاری خواهد داشت.

تهیه نقشه شمیم شهریار ایجاد شبکه ملی نقشه برداری می باشد، که از این پس تمامی ارگان ها و سازمان ها می توانند به جهت دقت بالای سیستم با ارتباط با این شبکه نقشه دقیق تهیه کنند، که دارای دقت مطالعاتی بسیار بالایی می باشد و به جهت آنلاین بودن و داشتن سیم کارت روی دستگاه های سیار اطلاعات و مختصات به صورت آنلاین به مرکز ارسال می شود. از اهداف عمومی کارهای مطالعاتی ژئودینامیکی و زمین شناسی میکروژئودوی و مطالعات جابجایی گسل و سدها و سازه های بزرگ است 

تهیه نقشه شمیم به صورت دقیق مسطحاتی و کاداستر با دقت زیر ۵ سانتیمتر است همچنین به صورت همزمان می باشد که با تحویل دستگاه‌های روور (سیار) در سطح شهرستان شهریار به تعداد نقشه برداران، به سرعت نقشه برداری افزوده می شود. هدف این است که با برنامه های دقیق و از پیش تعیین شده بتوان به اهداف ماده ۹ و ۱۰ قانون حدنگار دسترسی پیدا کنیم.

استفاده از نقشه شمیم در مواقع بحران از جمله سیل، زلزله و جنگ می باشد. زیرا در این شرایط با از بین رفتن حد فاصل بین املاک و پلاک های ثبتی، میتوان از اطلاعات و مختصات دقیق و مطمئن روش فوق، حد فاصل و موقعیت املاک را با دقت بسیار بالایی احیاء کرد تا از هرگونه تضییع حقی جلوگیری شود.

همچنین با تهیه نقشه شمیم امکان استفاده کاربران ثبتی و افراد ذیصلاح از سرویس ها و خدمات این طرح با بهره گیری از گیرنده های GPS فراهم می شود و کاربران این امکان را دارند که عوارض و گوشه ها املاک را با دقت مناسب برداشت و تصیحات لازم را از سامانه شمیم دریافت نمایند. با استقرار این شبکه در تکمیل طرح کاداستر خصوصا کاداستر زراعی و روستایی شهرستان شهریار سرعت بخشیده می شود.

تفاوت سامانه شمیم و سامانه شمیم پلاس در شهریار

این دو سامانه در واقع هم راستا و موازی یکدیگر هستند و با هدف افزایش تعداد کاربران آنی که به صورت همزمان در حال بکارگیری از تصحیحات ارسالی سامانه های ارائه تصحیحات اینترنتی می باشند و بهبود امکان دسترسی به تصحیحات NRTK در مناطق مختلف در کنار یکدیگر به کاربران شهریار خدمت رسانی می شود.

با توجه به آغاز فرآیند برونسپاری در اکثر بخش های شهرستان شهریار ، تعداد کاربران همزمان سامانه شمیم رو به افزایش می باشد و نرم افزار مورد استفاده در این سامانه (یعنی Spider Business Center) حداکثر به حدود ۳۵۰ نفر بصورت آنی سرویس ارائه خواهد داد.

سامانه شمیم پلاس با بهره گیری از نرم افزار GNSMART به دلیل داشتن پتانسیل ارائه سرویس آنی به تعداد بالاتر کاربران (تا ۱۳۰۰ نفر و حتی بیشتر) منجر به سیر صعودی تعداد کاربرانی که در هر لحظه قادر به دریافت تصحیحات از این سامانه هستند می شود.

فعالیت این دو سامانه به طور همزمان و در کنار یکدیگر، سبب افزایش تعداد کاربران لحظه ای میشود.

ایستگاه های جدید سامانه شمیم به هدف بهبود تراکم موقعیتی در نقاطی از شهریار که تعداد ایستگاه ها کمتر بوده و یا ایستگاهی تاسیس نشده است، به گیرنده های iRNetII شرکت رایمند مجهز شدند، اما هنوز هم بخش هایی وجود دارد که نصب و راه‌اندازی ایستگاه های مرجع دائمی فعلا در آن ها امکان پذیر نمی باشد، بنابراین تراکم ایستگاه های CORS در همه جا یکسان نیست و فاصله بیس لاین همیشه در بازه مشخصی قرار ندارد. سامانه شمیم پلاس با بهره گیری از نرم افزار قدرتمند GNSMART این توانایی را دارد که تا در مناطقی که طول بیس لاین بلند دارند، تصحیحات مناسبی را تولید و ایجاد نماید.

بنابراین در صورتی که فاصله گیرنده Rover شما با ایستگاه مرجع بلند باشد، سامانه شمیم پلاس در ارائه تصحیحات نسبت به سامانه شمیم عملکرد بهتری خواهد داشت. بعنوان نکته پایانی در این مقاله باید درنظر گرفت که در مناطق نرمال با بیس لاین های کوتاه‌تر، تفاوت این دو سامانه خیلی محسوس نمی باشد.