تخصص کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی در لواسان:

کارشناس رسمی خبره دادگستری در زمینه حل پرونده های امور ثبتی به کمک قضات می آیند و آن ها را در این مسیر راهنمایی می کنند. در زمینه املاک و اراضی کارشناس رسمی امور ثبتی توانایی حل پرونده های قضایی را به شکل کاملا دقیق دارند.

مثلاً فردی در لواسان مدعی شده که ملک مجاور یک متر وارد زمین من شده و اصطلاحا به حدود زمین تجاوز کرده. زمانیکه چنین مشکلی پیش بیاید افراد می توانند از یک کارشناس مرض الطرفین استفاده کنند، مسیر مشخص می باشد.

در غیر اینصورت فرد شاکی بعنوان محکوم له به دادگاه حقوقی محل مراجعه و طرح دعوی می نماید. با توجه به تخصصی بودن موضوع، قاضی محترم دستور ارجاع به کارشناس دادگستری دارای صلاحیت ثبتی را خواهد داد.

کارشناس با مراجعه به دادگاه و مطالعه محتویات پرونده، به اظهارات طرفین دعوی نیز توجه میکند. در انتهای این پرونده کارشناس با بررسی سوابق ثبتی ملک مورد تنازع و املاک مجاور نظریه خود را به دادگاه ابلاغ می نماید.

زمانیکی شخصی در لواسان از این پرونده به نظریه کارشناس اعتراضی داشته باشد، در صورت صلاحدید قاضی، کار مجدداً به هیئت 3 نفره ارجاع  می گردد.

زمانیکه اعتراضات حل نشود، به همین ترتیب به کارشناسان هیئتی ارجاع داده می گردد. تعیین اینکه اعتراضات و ارجاع به هیئت کارشناسی تا کجا ادامه داشته باشد در صلاحیت دادگاه است.

تعیین موقعیت ملک در لواسان

با توجه به اهمیت روزافزون املاک و اراضی در لواسان، تعیین موقعیت املاک و اندازه گیری حدود و ثغور، جهت جلوگیری از هر گونه تجاوز و تعدی به مجاورین بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

از حدوداً یک دهه قبل، تمامی اسناد مالکیت صادره از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک، بصورت دفترچه ای بود که نام آن هاعرفاً اسناد منگوله دار است.

 

در این اسناد، مشخصات پلاک ثبتی و حدود و ثغور و حقوق متصوره و نام مالک لواسان ثبت می شود. لازم به ذکر است که مشخص نبودن موقعیت دقیق ملک بزرگترین ایراد این اسناد و مدارک می باشد. تنها کارشناسان اداره ثبت این توانایی را دارد که با داشتن پلاک ثبتی اصلی و فرعی جانمائی را انجام دهند.اما با پیشرفت علم نقشه برداری و ثبتی، اداره کاداستر که زیر مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک است پا به عرصه ثبت گذاشت . هدف از تشکیل این اداره، تهیه نقشه های ثبتی از تمام کشور و همینطور تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ می باشد