مهندسی خدمات نقشه برداری چیست؟

خدمات نقشه برداری


خدمات نقشه برداری به عنوان قدیمی ترین حرفه در جهان شناخته می شود که ریشه آن به تمدن های بزرگ دوران باستان باز می گردد، مانند بابلی ها، یونانی ها، مصری ها و کلدانی ها که نقشه برداران نجیب زادگان بودند. این بزرگواران نقش مهمی در چارچوب اقتصادی جوامع خود داشتند و مورد احترام بودند. بسیاری از رهبران و کاوشگران اولیه نقشه برداران معروفی مانند جیمز کوک، جورج واشنگتن، توماس جفرسون و آبراهام لینکلن بودند.

خدمات نقشه براری طیف گسترده ای از زمینه های تخصصی را در بر می گیرد که متخصصان را قادر می سازد در حوزه مورد علاقه کار کنند. یک مهندس نقشه بردار از فناوری های زیرساخت فضایی برای کمک به پروژه های ساخت و ساز استفاده می کند. با تحقیق بیشتر در مورد نقشه ها و مسئولیت های مهندسان نقشه بردار، می توانید تعیین کنید که آیا می خواهید آن را به عنوان شغلی دنبال کنید یا خیر.

در این مقاله، شما را با خدمات نقشه برداری آشنا می کنیم، کارهایی را که یک مهندس نقشه بردار انجام می دهد برجسته می کنیم و جزئیات بیشتری در مورد مهارت ها مهندسین نقشه بردار را ارائه می دهیم.

امروزه خدمات نقشه برداری نقشی حیاتی در جوامع در حال توسعه ایفا می کنند. نقش اصلی آن تعیین موقعیت اشیاء طبیعی و مصنوعی در سطح زمین و ثبت آن برای اهداف برنامه ریزی آینده است. برای تعیین و تنظیم مجدد مرزها در داخل کشور و بین المللی. خدمات نقشه برداری یک اصطلاح عمومی است که رشته های بی شماری مانند ژئودزی، فتوگرامتری، کارتوگرافی، GIS، نقشه برداری دیجیتال، نقشه برداری کاداستر و غیره را در بر می گیرد.

مهندسان نقشه بردار یا نقشه برداران زیرساخت های فضایی جهانی را جمع آوری، تجزیه و تحلیل و مدیریت می کنند. آنها سیستم هایی را برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات فضایی در مورد زمین، اقیانوس ها، منابع طبیعی و ویژگی های ساخت بشر طراحی، توسعه و اجرا می کنند. آنها از تجهیزات پیچیده ای مانند سیستم های موقعیت یاب جهانی (GPS)، تئودولیت های الکترونیکی، سطوح، عکس های هوایی، تصاویر ماهواره ای برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و استفاده از اطلاعات مربوط به زمین استفاده می کنند.

 

خدمات نقشه برداری مدرن و سنتی:

خدمات نقشه برداری

 خدمات نقشه برداری مدرن شامل نقشه برداری دیجیتال، ژئودزی، فتوگرامتری، سنجش از دور و همچنین نقشه برداری سنتی تر شامل بررسی اموال است. از آنجایی که جوامع ما در حال پیچیده‌تر شدن هستند، اطلاعات دارای موقعیت مکانی مرتبط با آن از اهمیت حیاتی برخوردار بوده و برای تصمیم‌گیری، هم از منظر شخصی و هم از منظر تجاری و برای سطوح مختلف دولت، حیاتی هستند.

 

خدمات نقشه برداری توسط مهندسین نقشه بردار شامل موارد زیر است

یک مهندس نقشه بردار ، یک مهندس حرفه ای است که به تهیه نقشه ها و تصاویر بصری از منابع زمین یا آب کمک می کند. وی به توسعه فناوری های GPS، برنامه ریزی پروژه های ساخت و ساز و ایجاد خطوط املاک کمک می کند. در اینجا چند نمونه از وظایف شغلی مهندس نقشه برداری آورده شده است:

 • تعیین حدود ملک و اراضی اشخاص
 • طراحی نقشه زمین و املاک
 • تعیین شکل و اندازه زمین
 • تفسیر تصاویر ماهواره ای برای نظارت بر محیط و غیره
 • خدمات نقشه برداری یا نقشه برداران انواع مختلفی از کارها مانند اندازه گیری زمین، فضای هوایی و تعیین مساحت آب را انجام می دهند.
 • جایگذاری اطلاعات در اسناد، اجاره نامه و سایر اسناد قانونی
 • همکاری نزدیک با متخصصان ساخت و ساز، معماران، صاحبان املاک و مهندسان عمران برای ایجاد نیازهای نقشه برداری زمین
 • جمع آوری داده ها در سایت های ساخت و ساز با استفاده از تجهیزاتی مانند ابزار GIS
 • تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده در سایت های مکان یاب برای تعیین خطوط املاک، منابع طبیعی، اندازه گیری زمین و سایر داده ها
 • استفاده از تجهیزات نقشه برداری برای تشخیص طرح بصری زیر توده های آب برای کمک به خدمه ساخت و ساز در تصمیم گیری های مهم برای فعالیت های ساختمانی، پل ها و سایر زیرساخت هایی که با آب در تعامل است.
 • استفاده از ابزارهای نقشه برداری دیجیتال برای ایجاد نقشه برای یک ملک یا منطقه خاص
 • بررسی سوابق تاریخی یا نقشه های زمین برای کمک به تجزیه و تحلیل آنها
 • به روز ماندن در مورد پیشرفت ها یا فناوری های جدید برای خدمات نقشه برداری

مهندسی خدمات نقشه برداری یک حوزه تخصصی در مهندسی عمران است که با استفاده از ابزارهای زیرساخت فضایی برای تعیین طرح بصری یک قطعه زمین یا منابع آبی تمرکز دارد. مهندسان نقشه بردار معمولاً برای سازمان های دولتی، شرکت های ساختمانی یا خدمات نقشه برداری کار می کنند.

ما کنار شما هستیم تا خدمات نقشه برداری مربوط به دماوند، لواسان، کردان، شهریار، هشتگرد و ورامین را به بهترین شکل ممکن و در سریع ترین زمان انجام دهیم.