انجام خدمات نقشه UTM (یو تی ام) هشتگرد

 

به سیستم تصویر روی سیستم مختصاتی دو بعدی نقشه  یا یو تی ام utm  می گویند که هدف ان تعیین

مکان یک نقطه برروی کره زمین است.

با این سیستم ، مختصات هر نقطه روی کره زمین دارای یک مختصات اختصاصی است. یعنی در هیج جای زمین مشابه این مختصات وجود ندارد و هر نقطه ازکره زمین مختصات منحصر به فرد خود را دارد.

 

نقشه UTM (یو تی ام) ملک در هشتگرد

 

زمانی که می خواهیم یک ملک موقعیت گوشه هایش با دقت خیلی زیاد و در حد سانتی متر

و به طور منحصر به فرد روی کره زمین تثبیت شود از نقشه یو تی ام (utm) ملک استفاده می کنیم.

مختصات های فوق می تواند در واحدهای مختلف بیان گردد.

لازم به ذکر است برای تعیین موقعیت دقیق ملک مورد تقاضای سازمانهای دولتی از جمله شهرداری،

اداره ثبت ،اداره منابع طبیعی ،جهاد کشاورزی و …. نقشه utm یا یو تی ام ملک کاربرد دارد.

 

خصوصیات و مزایای نقشه یو تی ام (utm)

 

۱-جانمایی و تثبیت موقعیت فعلی ملک و تثبیت پلاک مورد نظر در موقعیت خود ۲-تعیین حدود اربعه

و مساحت دقیق ملک ۳-سیر نزولی اختلافات ملکی ۴-سهولت در جانمایی و تطبیق ملک

 

دو روش کلی جهت تهیه نقشه یو تی ام (utm)

 

۱-برداشت دقیق ملک به وسیله  دوربین توتال استیشن و سپس جانمایی نقشه ترسیم شده روی نقشه های 2000/1 سازمان نقشه برداری  و استخراج UTM (یو تی ام) کنجهای ملک

 2-استفاده از دستگاههای جی پی اس (GPS) دو یا سه فرکانسه و برداشت مستقیم ملک توسط این دستگاه و تعیین مختصات دقیق کنجهای ملک 

 

تهیه نقشه شمیم هشتگرد

 

از آغاز سال ۹۵ طرح امکان سنجی و مطالعاتی شمیم شروع گردید و برای اهداف خدمات نقشه برداری هشتگرد کاداستر با دقت ۵ سانتی متر ، با ارتباط با ایستگاههای ثابت برداشت آنی صورت گرفت. این روش با ارتباط مخابراتی و سیم کارت های متصل شده بر روی دستگاههای متحرک و درراستای قانون یکپارچه سازی نقشه های کلی انجام می شود. طرح شمیم درراستای تهیه ی نقشه و بالا بردن دقت سندهای صادره برای املاک است.

پس ازاجرای طرح شمیم ، تمامی ارگان ها وسازمانها می توانند به جهت دقت بالای سیستم با ارتباط با این شبکه، نقشه ای دقیق تهیه نمایند که دارای دقت مطالعاتی بسیار بالایی می باشد. در طرح شمیم به جهت آنلاین بودن و داشتن سیم کارت روی دستگاههای سیار، اطلاعات و مختصات به صورت آنلاین به مرکز ارسال می گردد.

از دیگر مزایای طرح شمیم این است که تثبیت موقعیت ملک در کاداستر دقیق تر و صحیح تر خواهد شد و باعث جلوگیری از تداخل و تعارض املاک می گردد.

از مزایای دیگر این طرح این است که اگر به هر دلیلی از جمله سیل –زلزله –جنگ و… حد فاصل موقعیت مکانی املاک و پلاکهای ثبتی از بین برود، میتوان از اطلاعات و مختصات دقیق و مطمئن

روش فوق دوباره موقعیت درست املاک را احیاء نموده و از هرگونه تضییع حقی جلوگیری گردد. 

 

کارشناس دادگستری ثبتی در شهرستان هشتگرد

 

توضیحات داده شده در این مقاله در زمینه انجام امور نقشه برداری، در آخر برای ارائه به سازمان های دولتی چون اداره اسناد و املاک هشتگرد و یا شهرداری هشتگرد ضروریست که دارای مهر یک یا هر دو کارشناس رسمی دادگستری یعنی، کارشناس رسمی دادگستری خدمات نقشه برداری هشتگرد و یا کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی هشتگرد باشند. از همین رو شرکت پیمایش UTM (یو تی ام) با دارا بودن افرادی خبره از در زمینه انجام خدمات نقشه برداری و کارشناسان دادگستری ثبتی شما را برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان کمک می کنند. 

جانمایی پلاک ثبتی چه زمانی در عکس های هوایی کاربرد دارد؟

در برخی موارد از عکس های بکار می رود که چندین مورد را بیان کند. بعضی مواقع افرادی از قبیل وراث صاحب ملکی می باشند که به طور دقیق مشخصات ملک آنها مشخص نیست. در این مواقع با استفاده از جانمایی و نقشه های ثبتی منطقه مکان دقیق ملک مشخص می گردد. از دیگر موارد مهم وجود اختلافات بین همسایه ها است که در آن شخصی مدعی است که همسایه به ملک آن تعرض کرده در اینجا کارشناس وظیفه جانمایی ملک را برعهده می گیرد.

 

نقشه جانمایی پلاک ثبتی هشتگرد

 

جانمایی پلاک ثبتی یعنی پرداختن به بررسی و تایید پلاک ثبتی مندرج روی سند. انجام خدمات نقشه برداری هشتگرد توسط افراد ذیصلاح-که این افراد کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی می باشند صورت می پذیرد.

بطور معمول جهت دریافت سند تک برگی علاوه بر تهیه نقشه UTM (یو تی ام) ، نقشه جانمایی پلاک ثبتی نیز از مدارک ضروری است که باید به اداره ثبت داده شود. یکی دیگر از موارد کاربرد زمانی است که شخصی سند قدیمی در دست دارد اما از محل دقیق ملک اطلاعی ندارند. در این هنگام کارشناسان رسمی دادگستری با تطبیق مدارک موجود و جستجوی پلاک های ثبتی مجاورین، تهیه نقشه  (یو تی ام) UTM و ۲۰۰۰/۱ و سایر موارد مکان دقیق ملک را روی نقشه های ۲۰۰۰/۱ هوایی جانمایی کرده و محل دقیق ملک را به مالک معرفی می کند. زیرا این نقشه دارای اطلاعات UTM (یو تی ام) است که می توان با بکارگیری از دستگاه GPS  کنجهای ملک را روی زمین میخ کوبی نمود.