نقشه برداری اراضی کردان :

 

در چه زمینه های از نقشه برداری در شهرستان کردان استفاده می شود؟

 

نقشه برداری کردان برای انجام فعالیت های مربوط به املاک و زمین های اداری و یا امور اجرایی در سازمانهایی چون سازمان ثبت اسناد و املاک کشورو یا سازمان شهرداری کردان از قالب ها و

فرمت های متفاوت نقشه برداری بهره می برند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

نقشه UTM شهرستان کردان :

 

نقشه utm یک سیستم تصویر روی سیستم مختصاتی دو بعدی است که برای تعیین مکان یک نقطه برروی کره زمین استفاده می شود.با این سیستم ، مختصات هر نقطه روی کره زمین دارای یک مختصات اختصاصی می باشد. که در هیج کجای کره زمین شبیه این مختصات وجود ندارد و در هر نقطه ازکره زمین مختصات منحصر به فرد خود را دارد.

 

نقشه UTM املاک در کردان:

 

نقشه های یو تی ام به منظور تعیین موقعیت دقیق ملک مورد تقاضای سازمانهای دولتی از جمله شهرداری، اداره ثبت ،اداره منابع طبیعی ،جهاد کشاورزی و …. استفاده می شود.  با تهیه این نقشه یک ملک موقعیت گوشه های ان ملک به طور دقیق و در حد سانتی متر و به صورت انحصاری به فرد روی کره زمین تثبیت می شود. مختصات های بالا می تواند در واحدهای مختلف استفاده گردند.

 

دو روش کلی جهت تهیه نقشه یو تی ام:

 

1.بکارگیری دستگاههای جی پی اس (GPS) دو یا سه فرکانسه و برداشت مستقیم ملک توسط این دستگاه و تهیه مختصات دقیق کنجهای ملک

2.برداشت دقیق ملک توسط  دوربین توتال استیشن و سپس جانمایی نقشه ترسیم شده روی نقشه های 2000/1 سازمان نقشه برداری و استخراج UTM  کنجهای ملک

 

ویژگی ها و مزایا نقشه های یو تی ام

 

1.کاهش اختلافات ملکی

2.تسهیل در جانمایی و تطبیق ملک

3.جانمایی واثبات نمودن موقعیت فعلی ملک و تثبیت پلاک مورد نظ درموقعیت خود

4.مشخص شدن حدود اربعه و مساحت دقیق ملک

 

نقشه جانمایی پلاک ثبتی در شهرستان کردان:

 

جانمایی پلاک ثبتی چه زمانی در عکس های هوایی بکار می رود؟

 

 کاربرد عکس ها در چندین موارد گوناگون می باشد که در زیر به اختصار شرح می دهیم.

گاهی اوقات افرادی از قبیل وراث صاحب ملکی هستند که به طور دقیق مشخصات ملک آنها ثبت نشده است. در این مواقع با بهره گیری از جانمایی و نقشه های ثبتی منطقه مکان دقیق ملک تعیین می شود.

از دیگر موارد استفاده وجود اختلافات بین همسایه ها است که در آن شخصی ادعا می کند که همسایه به ملک آن تعرض کرده در اینجا کارشناس وظیفه جانمایی ملک را برعهده می گیرد.

به طور کلی جانمایی پلاک ثبتی به این معناست که بررسی و تایید گردد که پلاک ثبتی درج شده روی سند به همان  قطعه ای است که از طرف متقاضی  تعرفه گردیده تعلق می گیرد.

این کار توسط افراد ذیصلاح-که این افراد کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی می باشند صورت می گیرد.

معمولا برای اخذ سند تک برگی علاوه بر تهیه نقشه UTM ، نقشه جانمایی پلاک ثبتی نیز از مدارک الزامی است که باید به اداره ثبت تحویل داده شود.

از دیگر موارد کاربرد زمانی است که شخصی سند قدیمی در دست داشته ولی از محل دقیق ملک مطلع نیست.

در همچین مواقعی کارشناسان رسمی دادگستری با تطبیق مدارک موجود و جستجوی پلاک های ثبتی مجاورین ،تهیه نقشه UTM و ۲۰۰۰/۱ و سایر موارد مکان دقیق ملک را روی نقشه های ۲۰۰۰/۱

هوایی جانمایی کرده و محل دقیق ملک را به مالک معرفی می کند. زیرا این نقشه دارای اطلاعات UTM  می باشد که می توان با بکارگیری از دستگاه GPS  کنجهای ملک را روی زمین میخ کوبی

کرد.

 

نقشه شمیم کردان :

 

طرح شمیم برای استفاده از تهیه ی نقشه و بالا بردن دقت سندهای صادره برای املاک بکار می رود.

پس ازاجرای طرح شمیم ، تمامی ارگان ها وسازمانها می توانند به جهت دقت بالای سیستم با ارتباط با این شبکه، نقشه ای دقیق تهیه نمایند که دارای دقت مطالعاتی بسیار بالایی است.

در طرح شمیم به منظور آنلاین بودن و داشتن سیم کارت روی دستگاههای سیار، اطلاعات و مختصات به صورت آنلاین به مرکز ارسال می شود.

از دیگر مزایای طرح شمیم این است که تثبیت موقعیت ملک در کاداستر دقیق تر وصحیح تر میشود و از تداخل و تعارض املاک جلوگیری می کند.

همچنین این طرح باعث میشود اگر به هر دلیلی از جمله سیل –زلزله –جنگ و… حد فاصل موقعیت مکانی املاک و پلاکهای ثبتی از بین برود، میتوان از اطلاعات و مختصات دقیق و مطمئن روش فوق دوباره موقعیت درست املاک را احیاء نموده و از هرگونه تضییع حقی جلوگیری شود.

باید این را اضافه کنیم که از ابتدای سال ۹۵ طرح امکان سنجی و مطالعاتی شمیم  شروع به فعالیت کرد و برای اهداف نقشه برداری کاداستر با دقت ۵ سانتی متر، با ارتباط با ایستگاههای ثابت برداشت آنی صورت پذیرفت.

این روش با ارتباط مخابراتی و سیم کارت های متصل شده بر روی دستگاههای متحرک و درراستای قانون یکپارچه سازی نقشه های کلی انجام می یابد.