جانمایی پلاک ثبتی کردان:

جانمایی پلاک ثبتی

نخستین قانون ثبت اسناد و املاک در سال 1302 خورشیدی ثبت شده است. براین اساس مصوبه اداره کل ثبت اسناد و املاک برای دو هدف تشکیل می شود.

ابتدا با هدف ثبت املاک کردان بود تا به وسیله آن مالکیت مالکین و حقوق صاحبان حق نسبت به آن رسماً تعیین و حفظ شوند.

هدف دوم این بود که اسناد کردان رسماً دارای اعتبار شوند. درنتیجه قانون ثبت املاک اختیاری بود مگر در موارد خاص.

شروع این فعالیت در دهه 30 با ثبت املاک بوده است. انجام این فعالیت نیاز به برنامه ریزی دقیق و گسترده دارد.

نبود استقبال از طرف مردم کردان و اینکه از مزایای چنین تحولی مطلع نبودند، در تاریخ 21/11/1306 قانون دیگری با نام ثبت عمومی املاک در 9 ماده تصویب شد که اولین ماده این قانون ثبت کلیه اموال غیرمنقول را الزامی نمود.

قانون مذکور با گذشت زمان دچار تغییر و تحول شد و قسمتی از آن حذف و بخشی دیگر نیز با توجه به شرایط حاکم اضافه گردید.

 

پلاک اصلی و پلاک فرعی کردان

با آغاز قانون ثبت، معمولاً برای روستاهای کردان یک شماره پلاک اصلی در نظر گرفته می شد و سپس برای هر ملک، یک پلاک فرعی. بعنوان مثال پلاک 65 متعلق به روستای کردان بوده است و سپس به هریک از املاک واقع در این روستا یک شماره فرعی اختصاص می یافت مثلا 125. آنگاه پلاک مربوط به این ملک 125/65 (پلاک یکصد و بیست و پنج فرعی از شصت و پنج اصلی) نوشته می شد.

در شهرهای کردان به دلیل گستردگی آنها، چنین کاری امکامپذیر نبوده و نیست. در نتیجه هر شهر به چند بخش ثبتی تقسیم شده، وهر کدام یک شماره اصلی و سپس کلیه پلاکهای واقع در این بخش ثبتی، شماره فرعی دریافت می کنند. مثلا 145/88 بخش یازده کردان

 

پیدا کردن ملک در کردان با پلاک ثبتی:

با توجه به توضیحات بالا می خواهیم ببینیم آیا میشود با در دست داشتن پلاک ثبتی املاک را پیدا کرد یا خیر؟ باید در نظر داشت که هر پلاک ثبتی متعلق به یک ملک است.ولی این اطلاعات در دسترس تمام افراد جامعه قرار نمی گیرد و به نوعی در اختیار مراجع ثبتی و قضائی قرار دارد.

تنها افراد ذینفع در هر پلاک ثبتی (مالکین یا وکلای آنها) حق دسترسی به این موارد را دارند. ولی در صورتی که سند مالکیت شما تک برگ باشد، در قسمت پائین سمت راست صفحه اول، یک عدد طولانی بنام شناسه جام ثبت شده است.

شش رقم اول این شناسه مولفه X و هفت رقم دوم مولفه Y و دو رقم بعدی زون منطقه را نمایش می دهند. در واقع مختصات UTM تقریبی مرکز ملک کردان را نمایش می دهد.

همچنین باید در نظر گرفت که اسناد دفترچه ای فاقد شناسه جام می باشند.

کارشناسان مربوطه با بررسی پرونده ثبتی، در صورت لزوم انجام عملیات نقشه برداری زمینی، بررسی پلاک های مجاور، موقعیت گذرها و سایر مسائل ثبتی میتوانند پلاک ثبتی را جانمایی نمایند.

در مواردی دیده شده که فردی با داشتن اسناد مالکیت مربوط به قبل از انقلاب، خواستار جانمائی آن می باشد.

باید این را در نظر گرفت که جانمایی پلاک ثبتی سند توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی، نیازمند تجربه، اطلاعات و دانش فنی بالا می باشد.

گاهی اوقات افراد با در دست داشتن اسناد مالکیت دفترچه ای کردان تقاضای این را دارند که بدانند ملکشان در کجا قرار دارد. برای دریافت این اطلاعات باید به کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی رجوع کنند.

با توجه به تغییرات فراوان و گسترده، بررسی این پلاکها بسادگی سایر موارد نیستند. تعداد زیادی از این پلاکها در محدوده اراضی ملی یا منابع طبیعی قرار گرفته اند.

همچنین گاهی در تصرف افراد یا ادارات دیگر درآمده و درحال حاضر متصرف دارد. در موارد زیادی، جانمایی این دسته از پلاک های ثبتی نیازمند عکس های هوائی مربوط به دهه سی و چهل شمسی می باشد. بدست آوردن این داده ها بسادگی امکانپذیر نخواهد بود.

همچنین حدود اربعه این پلاکها غالباً به کوه، رودخانه، دره و … (با توجه به قدمت بالای اسناد) منتهی می شود که یقیناً با توجه به رشد و توسعه شهری و احداث معابر و شوارع و … پیاده سازی پلاک ثبتی کار بسیار دشواری خواهد بود.

 

جانمایی پلاک ثبتی در کردان:

در این جا هدف این است که به اختصار شما را با جانمایی پلاک ثبتی آشنا کنیم.

جانمایی پلاک ثبتی به این معنا است که بررسی و تایید گردد که پلاک ثبتی درج شده روی سند متعلق به همان  قطعه ای است که از طرف متقاضی تعرفه گردیده .این فعالیت به وسیله متخصصین ذیصلاح-که این افراد کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی می باشند –صورت می گیرد.

 

همه چیز درباره انواع جانمایی پلاک ثبتی در کردان:

جانمایی پلاک ثبتی به این معناست که مشخص شود مکان و موقعیت جغرافیایی دقیق ملک بر روی نقشه های هوایی کجا قرار دارد.

معمولاً سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بکارگیری از این نقشه های هوایی موقعیت زمین ها را به صورت دقیق مشخص می شود و اقدام به جانمایی ملک ها می کند.

چنین فعالیتی کمک شایانی به تقسیم بندی زمین های بزرگ می کند و با اختصاص دادن کدهای خاص به هر قطعه زمین به راحتی می توان آن را در نقشه های هوایی شناسایی کرد.

انواع جانمایی پلاک ثبتی وجود دارند که برای هر ملک از روش مناسب آن استفاده می گردد؛

ما در این جا به دو نوع جانمایی پلاک ثبتی اشاره می کنیم:

1-جانمایی ملک کردان طبق معرفی مالک

زمانی که مالک از موقعیت ملک خود به اندازه کافی اطمینان نداشته باشد و فقط برای ثبت آن درخواست جانمایی پلاک ثبتی می ‌دهد. این عملیات میدانی توسط تجهیزات مخصوص نقشه برداری توسط کارشناسان رسمی نظام مهندسی انجام میشود. کارشناسان با استفاده از سیستم مختصات UTM اقدام به تعیین چهار گوشه ملک و مرزهای آن با املاک مجاورمی کنند.

زمانیکه لازم است تعیین مساحت و ابعاد دقیق ملک صورت گیرد و یا مختصات یو تی ام درسیستم های کاداستری اداره ثبت مشخص گردد و همچنین در زمان های تعریض کوچه و یا عقب نشینی ملک، مالکان تقاضای جانمایی پلاک ثبتی می کنند.

2-جانمایی ملک کردان طبق سند

پروسه جانمایی پلاک ثبتی یعنی مشخص کردن چهار گوشه ملک بر روی زمین است که به راحتی می توان ابعاد و مساحت ملک را تعیین کرد. این نوع عملیات به دلیل داشتن بار حقوقی باید بوسیله کارشناسان رسمی انجام گیرد در واقع کارشناس های رسمی با استفاده از نقشه های هوایی موجود موقعیت ملک را بر روی زمین تعیین می کنند و به اظهارات مالک توجهی نمی کنند. کاربرد زیاد این روش زمانی است که مالک سند در دست دارد اما موقعیت ملک را نمی داند و یا ملک هایی با سند های قدیمی که مرزهای آنها با ابهام رو به ‌رو است استفاده می کند.

 

موارد استفاده از جانمایی پلاک ثبتی در کردان:

استفاده از جانمایی پلاک ثبتی محدوده دقیق ملک و مرز آن با زمین های اطراف را مشخص می کند و مالک میتواند بدون نگرانی هر گونه عملیاتی از قبیل بازسازی، نوسازی و موارد دیگر را در ملک خود انجام دهد.

سوال مهم این است که:

 

چه زمانی به جانمایی پلاک ثبتی در کردان نیاز است؟

در صورتی که برخی از املاک دچار مشکلات خاصی باشند ضروری است که با ثبت درخواست برای جانمایی پلاک ثبتی ابهامات مختلف را از بین برد.

 

نحوه محاسبه هزینه جانمائی پلاک ثبتی در کردان:

معمولاً جانمایی پلاک ثبتی با توجه به مرزهای ملک و همان پلاک اصلی و فرعی قید می شود در اسناد مشخص می شود.

معمولاً لازم است افراد برای دریافت جانمایی پلاک ثبتی هزینه ‌هایی را پرداخت کنند که محاسبه پرداخت این هزینه ها برای همه افراد حائز اهمیت است که چگونه محاسبه می گردد.

هزینه های نقشه برداری و مشخص کردن پلاک در کل کشور مطابق تعرفه های مصوب شده انجام می ‌گیرد، اما به ‌طور دقیق این مصوبه ها قابلیت اجرا ندارند زیرا با توجه به برخی از موارد هزینه ها تغییر پیدا می کند.

 

عواملی که بر هزینه جانمایی پلاک ثبتی تأثیرگذار هستند عبارتند از:

قرار گیری ملک در اراضی دشت و یا تپه ماهورهای متوسط و مناطق کوهستانی

متراژ ملک با توجه به دست آمدن نقشه نهایی

انجام جانمایی پلاک با استفاده از نقشه یو تی ام بر اساس میزان دقت

 

جانمایی پلاک ثبتی در کردان:

جانمایی پلاک ثبتی برگرفته از دو واژه جانمایی و پلاک ثبتی می باشد. جانمایی یعنی تعیین نمودن و جای گذاری موقعیت یک نقشه در جای واقعی خودش. پلاک ثبتی هم یک شناسه و کد ثبتی است که برای هر ملک به صورت منحصر به فرد مشخص می شود. با توجه به توضیح مختصر دو واژه جانمایی و پلاک ثبتی میتوان نتیجه گرفت که عملیات ثبتی که منجر به تهیه یک نقشه یو تی ام می شود را ” جانمایی پلاک ثبتی ” نام گذاری می کنند.

انجام عملیات نقشه جانمایی پلاک ثبتی در کردان بوسیله عملیات امور حقوقی و مهندسی به شکل بسیار گسترده صورت می گیرد. جانمایی پلاک ثبتی یک عملیات کاملا تخصصی است که فقط توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی انجام می گیرد. باید این را بدانیم که بوسیله نقشه جانمایی پلاک ثبتی گواهی می شود موقعیت ملک در کردان با مساحی مشخص دارای چه پلاک ثبتی و با چه حدود اربعه ای است.

 

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی در کردان

در موارد مورد نیاز در کردان مثل موارد زیر میتوان از جانمایی پلاک ثبتی بهره برد. همچنین میتوان توجه داشت که جانمایی سند را می توانیم هم رده با سند مالکیت بدانیم.

– جانمایی پلاک ثبتی برای تداخل پلاک های کردان

– جانمایی پلاک ثبتی جهت پیدا کردن املاک گمشده کردان

– جانمایی پلاک ثبتی جهت استعلام ثبتی املاک کردان

جانمایی ثبتی ( جانمایی سند) یا عنواین دیگیری که عوام مالکین ان را نام گذاری می کنند ” جانمایی سند ” پروسه ای است.برای تعیین مکان ثبتی و زمینی دقیق یک ملک در سیستم مختصات یو تی ام. اگر بخواهیم علمی تر آن را توضیح دهیم جانمایی پلاک ثبتی در واقع قرار دادن موقعیت مساحی سند در نقشه اولیه در زمان تفکیک گفته میشود.

 

آموزش جانمایی پلاک ثبتی در کردان:

برای نمونه زمانی که یک سند در اختیار شما قرار می گیرد جهت جانمایی پلاک ثبتی و مشخصات حدود اربعه سند موارد زیر را میتوان بیان کرد:

شش دانگ پلاک ثبتی 78 اصلی 462 فرعی مفروز و مجزی شده از پلاک 98 فرعی از 78 اصلی به متراژ 50.000 متر مربع با حدود اربعه شمالا به طول 200 متر به خیابان 20 متری، شرقا 250 متر به پلاک 358 فرعی، جنوبا به طول 200 متر به پلاک 199 فرعی، غربا به طول 250 متر به پلاک 375 فرعی واقع در مزرعه کردان

 

آیا جانمایی پلاک ثبتی در کردان مقرون به صرفه است؟

با توجه به سیر صعودی قیمت زمین در مناطق کردان در هر صورت جانمایی پلاک ثبتی به شما مالکین محترم شهرستان کردان توصیه می شود. این را باید اضافه کرد که به عنوان نمونه جهت جانمایی یک سند در کردان به متراژ 1200 متر هزینه تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی آن ملک به انداره ارزش ریالی 2 متر از آن زمین می باشد. با این حساب ایا از نگاه شما جانمایی پلاک ثبتی مقرون به صرفه است؟

مراحل انجام کار جانمایی سند ثبتی به دلیل بار حقوقی فراوان لازم است توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی انجام گیرد.

سیاست تیم کاری و کارشناسان در این زمینه جهت انجام امور ثبتی از جمله جانمایی پلاک ثبتی، تهیه نقشه یو تی ام بر مبنای صداقت کاری و اصول سوگند نامه نظام مهندسی انجام می گیرد. برای مثال جهت جانمایی سندهای قدیمی ( شاهنشاهی ) ابتدا سند ملک را بررسی کرده و در صورت موجود بودن سوابق ثبتی و امکان جانمایی پلاک ثبتی به مالک اعلام میشود که جانمایی ملک شما امکان پذیر می باشد. پس از اعلام هزینه کارشناسی و اعلام میزان زمان مورد نیاز مبلغی به عنوان بیعانه دریافت شده و شروع فعالیت جانمایی پلاک ثبتی آغاز می گردد .

به وفور دیده شده برخی کارشناس ها مبالغی را از مالکین تحت عنوان بیعانه جهت جانمایی سند دریافت می کنند و پس از مدتی به مالک اعلام می کنند که جانمایی سند شما امکان پذیر نمی باشد. تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی با تهیه نقشه یو تی ام دو پروسه کاملا مجزا می باشند. تهیه نقشه یو تی ام زمانی صورت می گیرد که جای ملک مشخص باشد و مهندس نقشه برداری

توسط گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم ( جی پی اس شمیم ) نقشه ملک شما را تهیه و ممهور به مهر کارشناسی می کند.

اما در پروسه تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی ( جانمایی سند ) باید در آغاز کار کلیه نقشه های ثبتی منطقه که همگی روی کاغذ های قدیمی ترسیم شده اند بررسی شود. پس از بررسی نقشه های ثبتی قدیمی تیم کارشناسی ما توسط عملیات کارتوگرافی نقشه های ثبتی قدیمی را تبدیل به نقشه های رقومی یا نقشه اتوکد در سیستم مختصات یو تی ام می کنند.

پس از تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی و دریافت مختصات گوشه های ملک، مختصات های ملک را روی زمین میخ کوبی می کنند.

نحوه دریافت نقشه جانمایی پلاک ثبتی

اگر شما قصد دریافت نقشه جانمایی موقعیت ملک ( جانمایی سند ) را دارید در گام اول باید به کارشناس رسمی دادگستری رجوع نمایید. این را در نظر بگیرید که کارشناس رسمی دادگستری صرفا با مطالعه سند شما و بدون انجام پروسه جانمایی پلاک ثبتی این توانایی را ندارد که جای ملک را تعیین نماید. یکی از پروسه های مهم در امور ثبتی فعالیت جانمایی پلاک ثبتی یا جانمایی سند یک پروسه است و با تهیه نقشه یو تی ام فرق می کند.

پروسه جانمایی پلاک ثبتی در واقع مثل چیدن یک پازل با تعداد زیادی پازل است که در واقع هر پازل یک پلاک ثبتی از پلاک های همسایگان مجاور طبق حدود اربعه است. بعد از مرحله تعیین حدود اربعه ملک و املاک مجاور نقشه یو تی ام موقعیت سند قدیمی تعیین می گردد.

بنابراین پروژه تعیین نمودن موقعیت قرار گیری یک سند روی زمین را جانمایی پلاک ثبتی نام دارد. کارشناس رسمی دادگستری در راستای جانمایی پلاک ثبتی نیازمند دسترسی به سند شش دانگ ملک شما است. این اصل را در نظر بگیرید که در صورت نمایندگی از سایر ورثه جهت جانمایی پلاک ثبتی می بایست نامه وکالت از کلیه وراث را در دست داشته باشید.